ریاض: مراسم حج امسال نیز بدون زائران خارجی برگزار می‌شود

عربستان سعودی به دلیل پاندمی کرونا مراسم حج امسال را نیز تنها به زائران داخلی اختصاص داده، آن هم در صورتی که بیماری مزمن نداشته باشند. حداکثر تا ۶۰هزار نفر می‌توانند در مراسم امسال شرکت کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی به نقل از دویچه وله وزارت حج و عمره عربستان طی بیانیه‌ای اعلام کرد، امسال نیز مانند سال گذشته مراسم حج بدون زائران خارج از کشور برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری سعودی، در اطلاعیه‌ای که این وزارت‌خانه روز شنبه ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) منتشر کرد، علت این تصمیم پرهیز از خطرات ناشی از شیوع ویروس کرونا نامیده شده است.

در این بیانیه آمده که تنها اتباع سعودی و افراد مقیم این کشور تا حداکثر ۶۰هزار نفر می‌توانند در مناسک حج حضور پیدا کنند. همچنین افرادی که بیماری مزمن دارند از حضور در این مراسم منع خواهند شد.

در بیانیه تصریح شده است: «گروه‌های سنی بین ۱۸ تا ۶۵ سال می‌توانند در حج امسال شرکت کنند و باید بر اساس سازوکارهای دولت جهت مقابله با کرونا حتما واکسن دریافت کرده باشند.»

سال گذشته نیز برای شرکت در مراسم حج تنها هزار نفر انتخاب شدند که همگی مقیم عربستان سعودی بودند. دوسوم از این افراد خارجیان مقیم از میان ۱۶۰ ملیت مختلف بودند. یک‌سوم نیز از میان پرسنل امنیتی و درمانی انتخاب شدند.

ماجد القصبی، وزیر اطلاع‌رسانی عربستان دوشنبه هفتم ژوئن گفت که به دلیل جهش‌های مستمر در ویروس کرونا و معلوم نبودن خسارت‌های وارده و همچنین کمبود واکسن در بسیاری از کشورها چگونگی برگزاری مراسم حج امسال با تأخیر اعلام شد.

او افزود، عربستان نمی‌خواهد مناسک حج امسال به کانون شیوع ویروس کرونا در داخل و خارج از این کشور تبدیل شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *