ضریب درآمد مشمول مالیاتی مطب ها و مراکز تشخیصی و درمانی تا نصف ضرایب فعلی تعدیل شد

در چهارمین نشست رئیس کل سازمان نظام پزشکی با رئیس سازمان امورمالیاتی کشور پس از بحث و بررسی های لازم ، ضریب درآمد مشمول مالیاتی برای مطب ها و مراکز تشخیصی و درمانی تا نصف ضرایب فعلی تعدیل و برای فعالیت پزشکان ،دندانپزشکان و داروسازان در مراکز تشخیصی و درمانی معادل ضریب سال 98 در نظرگرفته شد.

به گزارش خبرنگار اداره کل روابط عمومی ، دکتر محمد رئیس زاده رئیس کل سازمان نظام پزشکی در چهارمین دیدار خود  با دکتر “داوود منظور” رئیس سازمان امور مالیاتی کشور بر ضرورت تعدیل ضریب درآمد مشمول مالیاتی برای مطب ها و مراکز تشخیصی و درمانی تا نصف ضرایب فعلی و برای فعالیت پزشکان ، دندانپزشکان و داروسازان در مراکز تشخیصی و درمانی معادل ضریب سال 98 تاکید نمود.

در این نشست که در محل سازمان امور مالیاتی تشکیل شد ، دکتر رئیس زاده با اشاره به افزایش بهای تمام شده خدمات در حوزه سلامت، عدم افزایش تعرفه خدمات تشخیصی و درمانی متناسب بانرخ تورم، افزایش حقوق و دستمزدها و قوانین حاکم بر تعرفه های نظام سلامت اظهار کرد: سازمان امور مالیاتی ضریب درآمد مشمول مالیات سال 99 جامعه پزشکی شاغل در مراکز درمانی را که به شدت تحت تاثیر اثرات منفی بحران همه گیری کرونا قرار گرفته بود از 42 درصد در سال 98 به 65 و 70 درصد در سال 99 افزایش داده است.

وی  افزود: با توجه به کاهش مراجعات مطب ها و مراکز تشخیصی و درمانی و  افزایش بهای تمام شده خدمات در این مراکز اما ضرایب مالیاتی آن ها مطابق سال قبل از آن در نظر گرفته شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افزایش هزینه های جاری و بهای تمام شده کالاهای خدماتی که در داروخانه ها عرضه می شود؛ ادامه داد: هزینه های سخت افزاری و نرم افزاری، اصالت سنجی و نسخه پیچی الکترونیکی داروها و … سبب کاهش شدید حاشیه سود در این موسسات شده است.

دکتر داوود منظور نیز ضمن سپاسگزاری از حضور نمایندگان جامعه پزشکی و قدردانی از ارائه دهندگان خدمات سلامت که جزو مودیان خوش حساب هستند، بیان کرد: نسبت به تعدیل ضرایب درآمد مشمول مالیات دستورات لازم را داده ام.

وی با اشاره به نزدیکی رقم مالیات ابرازی و تشخیصی جامعه پزشکی عنوان کرد: در سال جدید که به مالیات های سال 1399 و 1400 رسیدگی می شود ، همراهی جامعه پزشکی را داشته ایم و تعداد افرادی که از تبصره ماده 100 قانون مالیاتی استفاده کرده اند، بیش از دو برابر شده است.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: در سال آینده با توجه به شرایط درمانگاهها ، مطب ها، کلینیک ها و بیمارستان ها اگر مقدار کمتری مالیات اخذ و در راستای کمک به جامعه پزشکی برای امکان جایگزینی سرمایه استفاده شود، فضای مناسب تری در کسب و کار خواهیم داشت.

وی با اشاره به این که نباید اخلال در رفتارهای بازیگران اقتصادی ایجاد شود؛ خاطرنشان کرد: تغییر ضرایب را متناسب با نوع فعالیت جامعه پزشکی باید جدی گرفت  و به سمت پایین تعدیل کرد و با استفاده از نظرات سازمان نظام پزشکی در سال های آینده نیز بتوانیم همکاری و تعامل مناسبی داشته باشیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *