برگزاری اولین جلسه کمیته ارزیابی چالش های نسخه الکترونیک

اولین جلسه کمیته ارزیابی چالش های نسخه الکترونیک با حضور جمعی از اعضای شورایعالی و مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی کشور برگزار گردید.

دکتر داریوش طاهرخانی ، دبیر شورایعالی نظام پزشکی با اشاره به تشکیل این جلسه عنوان کرد: شورایعالی سازمان به عنوان منتخب اعضای محترم مجمع عمومی باید در راستای اهداف تعیین شده در مجمع عمومی مبادرت به سیاستگذاری نماید. در همین راستا شب گذشته جلسه ارزیابی چالش های نسخه الکترونیک با حضور جمعی از اعضای محترم مجمع عمومی بعنوان پارلمان پزشکی کشور برگزار شد.
وی ادامه داد: در این جلسه چالش های میدانی اجرای این برنامه در مناطق مختلف کشور مورد ارزیابی قرار گرفت و همچنین چالش هایی که بعد از استقرار کامل این برنامه از اول دی دور از انتظار نمی باشند ، احصا شدند. به حکم قانون برای استقرار کامل نسخه الکترونیک و حذف کامل نسخ کاغذی ، الزاماتی تعیین شده است که تاکنون نسبت به تامین و اجرای آن‌ها اقدام موثری صورت نگرفته است.
دکتر طاهرخانی درخصوص این الزامات توضیح داد: مطابق بند یک تبصره ۱۷ قانون بودجه ۱۴۰۰ ، به وزارت بهداشت تکلیف شده بود که تا پایان شهریور ماه نسبت به تدوین راهنماهای بالینی اقدام نماید و ارائه کنندگان خدمات براساس آن نسبت به ارائه خدمات بهداشتی و درمانی اقدام نمایند. همچنین یکی دیگر از ملزومات استقرار کامل نسخه الکترونیک و حذف کامل نسخ کاغذی ، امضا الکترونیک می باشد. امضا الکترونیک متفاوت از نام کاربری و کلمه عبوری است که در اختیار همکاران در اقصی نقاط کشور قرار داده شده است. امنیت امضای الکترونیک، متفاوت از امنیت نام کاربری و کلمه عبوری است که امکان دسترسی غیر مجاز سایرین را دارد. بنابراین امنیت شبکه در حد عدم دسترسی غیرمجاز به نام کاربری و کلمه عبور پزشکان نیست و احتمال سواستفاده و صدور نسخه الکترونیک بدون اطلاع یک پزشک دور از انتظار نمی باشد. این موضوع می تواند برای همکاران ما تبعات انتظامی و قضایی در خصوص نسخی که اساسا در صدور آن نقش نداشته اند ، ایجاد نماید. 
دبیر شورایعالی سازمان نظام پزشکی در انتها گفت: بررسی خروجی جلسه این کمیته در دستور کار جلسه شورایعالی قرار دارد و در روز ۲۵ آذر مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *