دکتر علویان: حمایت و جذب نخبگان در مسئولیت ها و مشاغل معتبر می‌تواند آمار مهاجرت را کاهش دهد

کرسی آزاد اندیشی با موضوع “مهاجرت نخبگان و دانش آموختگان حوزه سلامت”توسط سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی و با همکاری مرکز ملی گفت و گو، مناظره و آزاد اندیشی دانشجویان ایران با حضور استادان، دانشجویان و علاقه مندان این عرصه برگزار شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی، در این نشست که با هدف نقد و نظر در مورد مهاجرت نخبگان و دانش آموختگان حوزه  سلامت به ویژه در سال های اخیر برگزار شد دکتر سید موید علویان، رئیس هیئت‌مدیره نظام پزشکی تهران بابیان اینکه مهاجرت فقط مخصوص حوزه سلامت نیست اظهار کرد: مهاجرت  در سایر حوزه‌ها هم وجود دارد و در جهان در حال توسعه افراد برای این‌که بتوانند رشد داشته باشند ازنظر علمی اقتصادی و… بحث مهاجرت وجود دارد این‌یک امر طبیعی است که انسان‌ها تلاش می‌کنند در کار خود پیشرفت کنند و جاذبه‌ای که در کشورهای پیشرفته وجود دارد باعث شده بحث مهاجرت اتفاق بیفتد.

وی با اشاره به این‌که اطلاعات دقیقی برای اعلام عدد مهاجرت وجود ندارد گفت: اطلاعات دقیق در مورد مهاجرت وجود ندارد ولی یکی از ایندکس هایی که می شود استناد کرد افرادی هستند که مراجعه می‌کنند به‌نظام پزشکی برای گرفتن تائید عملکرد و کارکرد ازنظر اخلاقی در قبل از سال 98 زیر 2 هزار نفر بوده که در سال 99و 1400 این افزایش چشم‌گیر داشته در 9 ماهه اخیر این عدد بیش از 2هزار 500 بوده که معمولاً  این افراد به ‌قصد مهاجرت این نامه را می‌گیرند البته همه این نامه‌ها منجر به مهاجرت واقعی نمی‌شود  و البته تمامی کشورها هم این نامه تائید را نمی‌خواهند.

علویان ادامه داد: ازجمله مهاجرت‌ها افرادی که به امریکا می‌روند عمدتاً افرادی هستند که پزشک عمومی متخصص  یا محقق هستند و کشورهای جنوب حاشیه خلیج ‌فارس بیشتر پرستارها و  ماماها را جذب می‌کنند و کمتر پزشکان متخصص به این کشورها مهاجرت می‌کنند البته که ممکن به‌صورت پروازی و پاره‌وقت خدماتی را در  این کشورها ارائه کنند که این مهاجرت  محسوب نمی‌شود. استفاده از پتانسیل کشور در بحث بین‌الملل که ارزشمند هم هست در بحث کشورهای اروپایی هم متفاوت است برخی کشورهای اروپایی با کمبود پزشک عمومی و ماما روبرو هستند که جذب این افراد را دارند.

وی با اشاره به مهاجرت معکوس در کشور اظهار کرد: مهاجرت معکوس با توجه به این‌که شرایط زیست و کار در آن کشور چگونه هست امکان مهاجرت معکوس را قابل ‌تصور می کند.  برای مثال همکارانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند بستگی دارد در کدام کشور باشند بعضی کشورها مانند آلمان شرط پذیرش  تحصیل رشته‌ها مختلف این است که شما بعد از فارغ‌التحصیلی باید به  کشور خود مراجعه کنید که این مهاجرت معکوس نیست درواقع رفت ‌وآمدی که به ‌طور روتین اتفاق می‌افتد  .

رئیس هیئت‌ مدیره نظام پزشکی تهران  با بیان اینکه در اکثر موارد مهاجرت تصمیمی شخصی است خاطرنشان کرد: باید افراد تحصیل‌کرده در حوزه سلامت که در بخش‌های مختلف هستند را  افراد باهوش و بااستعداد بدانیم این‌ها شرایط خود را با شرایطی که در دنیا وجود دارد تطبیق می‌دهند .

سید موید علویان  با بیان اینکه افرادی که از خارج از ایران برای تحصیل وارد کشور می‌شوند بیشتر در حوزه دروس حوزوی و علوم انسانی هستند گفت: در حوزه علوم پزشکی به دلیل محدودیت‌ها و عدم توانایی در تطبیق با استاندارهای جهان نتوانستیم نقش‌آفرینی قابل قبولی داشته باشیم.

دکتر بهرام صلواتی ؛ مدیر رصد خانه مهاجرت ایران با ارائه آمار و ارقام مربوط به مهاجرت نخبگان در سراسر دنیا به تشریح مقوله مهاجرت و بازگشت نخبگان پرداخت و ضمن تایید این نکته که در سال های اخیر این مساله  روند رو به رشدی داشته است، افزود که این مساله در جهان نیز رواج نسبی دارد و ارقام ارائه شده در ایران با واقعیت ها فاصله دارد و در خیلی از موارد در این زمینه سیاه نمایی نیز صورت می گیرد. ایشان در ادامه افزود که باید با نگاه علمی و آکادمیک با این موضوع برخورد شده و از ارزیابی های شتاب زده پرهیز شود.

در ادامه جناب دکتر پیمان سلامتی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به مسائل و زیرساخت های فرهنگی، علمی و اجتماعی به آسیب شناسی مسائل مربوط مهاجرت نخبگان در ایران و به ویژه در حوزه سلامت و پزشکان پرداخت و واقعیت های موجود را فراتر از برخی از آمارهای ارائه شده دانست. ایشان با اعلام این که برداشت درست و واقع گرایانه از این موضوع و نیز تلاش برای برداشتن موانع و حمایت و جذب نخبگان در  مسئولیت ها و مشاغل معتبر و متناسب با زمینه تحصیلی آن ها می تواند ما را در پیشگیری از تداوم این مساله به صورت زمام گسیخته جلوگیری نماید.

در ادامه دکتر افشین منتخب عضو هیئت‌علمی دانشگاه شیراز  گفت: در اکثر کشورهای دنیا مهاجرت هست اظهار کرد: افراد توانای آکادمیک بودند زمانی که جورج بوش پسر و ترامپ رئیس‌جمهور شدند از آمریکا به کانادا مهاجرت کردند که این مهاجرت با توجه به شرایط سیاسی بوده .

وی در ادامه افزود: ایران دنیای اکادمیکش تغییرات زیادی داشته از 22 سال پیش تحولات خیلی زیادی می‌بینم که اکثرا مثبت هست در حوزه مدیریت، آموزش, تحقیقات ما پیشرفت‌های قابل‌توجه داشته‌ایم اما پیشرفت‌ها کند بوده است.

منتخب خاطرنشان کرد: قلب تپنده دانشگاه را دانشجو می‌بینم و زمانی که دانشجو ضعیف می‌شود دانشگاه ضربه می‌خورد من یک رکود و بی‌انگیزگی در دانشجویان احساس می‌کنم شاید یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ما درگیری با کمیت است تا کیفیت.

دکتر رضا صادقیان، استادیار بالینی دانشگاه پزشکی cusm بابیان اینکه با توجه به این‌که امکانات اینترنتی و شبکه‌های مجازی هست در حال حاضر مردم ارتباطاتشان بیشتر شده بهتر می‌شود با مراجعه با سایت‌های دانشگاه‌ها  اطلاعات در مورد دانشگاه‌ها کسب کرد و اینکه یک طرز تفکری در مورد دانشگاه‌های غربی بوده و هست و این مرتبط به این است که زمانی که در ایران هستند با چه افرادی در خارج از کشور صحبت می‌کنید و از رفتن به خارج کشور چه انتظاراتی دارید بعضی‌ها می‌روند خارج از کشور و در رشته پزشکی موفق نیستند هرچند در ایران درس خواندن و به رشته‌های دیگر مراجعه می‌کنند .

استادیار بالینی دانشگاه پزشکی cusm  در ادامه خاطرنشان کرد: در حال حاضر هزینه تحصیلات در خارج از کشور بالا هست و افراد با چالش‌هایی مواجه هستند ازجمله تفاوت فرهنگ وجود دارد باید برای موفقیت بافرهنگ آن کشور خود را وفق داد و نکته مهم بعدی است که فرد در چه سنی از ایران خارج می‌شود هرچه سن بالاتر باشد علایق و وابستگی به کشور بیشتر هست و تطبیق دادن با یک کشور جدید مشکل خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *